بلاگ

تازه های سایت

تبلیغات

آموزش کالیمبا

آموزش کالیمبا

جست و جو

پیانوی شستی مبیرا (کالیمبا) پیانوی شستی مبیرا (کالیمبا)

این صدا چیست: پیانوی شستی مبیرا (کالیمبا)

از Björk گرفته تا Konono No 1 ، انواع مختلفی از هنرمندان مدرن روح باستانی موسیقی mbira را پذیرفته اند

آنها چه هستند؟ "Thumb piano" یک نام عمومی و غربی است که برای طیف وسیعی از لاملوفون های مختلف زیر صحرا (سازهایی که با ضربه زدن به تیغه های فلزی ثابت یا کلیدها نواخته می شوند) نواخته می شود. معمولاً ، پیانوی انگشت شست یا به نام mbira یا نوع مدرن تر آن ، kalimba اشاره دارد.

 

چه آهنگسازانی از این ساز استفاده کرده اند؟

Ephat Mujuru ، Garikayi Tirikoti و Stella Chiweshe سه نفر از بزرگترین نام ها در استفاده از mbira در قرن بیستم هستند.

در وسترن راک ، پاپ و جاز ، Earth ، Wind ، & Fire ، Jens Lekman ، Imogen Heap ، Björk ، King Crimson و Pharoah Sanders پیانوهای شستی را در کار خود نواختند. در اینجا یک لیست پخش Spotify وجود دارد. کاری که فراتر از "موسیقی جهانی" سنتی گتو سازی موسیقی بومی است ، اگرچه کنونو شماره 1 درخشان است که شبکه های الکتریکی خانگی ، با صدای مگافون های تحریف شده ، تقریباً در تکنیک های سنتی و باستانی و آفریقایی تقویت می شوند - گروه کنگو بیشتر از Womad در همه قطعاتش استفاده کرده است.

چطورکار می کنند؟

موسیقی mbira سنتی چرخه هایی از الگوهای چند ریتمی و بهم پیوسته است. به طور معمول یک ترکیب متشکل از 48 ضرب است که به چهار عبارت 12 ضرب تنظیم شده است. وزن هایش مختلف است (قطعات mbira اغلب به نظر می رسد با وزن 3/4 و 4/4 ادغام می شوند) و بسط و گسترش بر روی آن ها انجام می شود زیرا سازهای سنتی اغلب برای تنظیم یا مقیاس های خاص ایجاد نمی شوند و فرکانس آنها با هم متفاوت است.

آنها از کجا آمده اند؟

اولین نمونه ثبت شده از پیانوهای انگشت شستی به قرن شانزدهم برمی گردد، اما پذیرفته شده است که آنها تاریخی طولانی تر از آن داشته اند. mbira ساز ملی زیمبابوه است ، جایی که در همه امور معنوی ، سیاسی و هنری مردم شونا (نام منطقه ای است) از جایگاه مهمی برخوردار است - بنابراین بیشتر افراد متعلق به این فرهنگ از کودکی دانش نواختن این ساز و آشنایی با ساز را خواهند داشت ، حتی اگر خود نوازنده نباشند.

 

000
مشاهده 179 زمان آخرین ویرایش در یکشنبه, 26 بهمن 1399 09:47
به این مطلب رای دهید
(1 رای)

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.